Porady prawne

Ponowne przeliczenie emerytury po wyroku Trybunału Konstytucyjnego SK 140/20

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego a emerytury W dniu 04 czerwca 2024 roku Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, w którym stwierdził, za niezgodny z Konstytucją przepis, który pozwala na pomniejszenie świadczenia emerytalnego, gdy dana osoba skorzystała z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę. Wyrok ten dotyczy, tych emerytów, którzy przeszli na wcześniejszą emeryturę przed dniem 06 czerwca 2012 r. Kogo dotyczy wyrok i jakie daje możliwości? W rzeczywistości wyrok może dotyczyć kilkuset tysięcy Polek i Polaków. Dzięki powyższemu orzeczeniu, emeryci mają możliwość kierowania wniosków o wznowienie postępowania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o dokonanie ponownego …

Jak napisać odwołanie od decyzji ZUS?

W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy przybliżyć Państwu kwestie związane z prawidłowym sporządzeniem odwołania od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Prawidłowe zaskarżenie decyzji, z którą się nie zgadzamy, jest kluczowym elementem w walce z ZUS-em. Jakie wymogi formalne musi spełniać odwołanie? Podstawowe elementy odwołania Po pierwsze, odwołanie musi spełniać wszelkie kwestie formalne tzw. pisma procesowego, czyli: należy wskazać datę i miejscowość sporządzenia odwołania; muszą zostać określone strony postępowania (osoba, która składa odwołanie, wraz ze wskazaniem danych adresowych, numerem PESEL; oraz organ, który wydał zaskarżoną decyzję i jego adres); musi zostać wskazany Sąd, do …

Mam testament notarialny – co dalej?

Często klienci, którzy powzięli wiedzę, o sporządzeniu na ich rzecz testamentu (powołania ich do dziedziczenia na podstawie testamentu) nie posiadają wiedzy, jakie czynności powinny wykonać, aby uporządkować sprawy spadkowe. Pierwsze kroki po uzyskaniu testamentu notarialnego Pierwszym krokiem jest otwarcie testamentu – testament można otworzyć u notariusza lub przed Sądem spadku. Otwarcie testamentu jest konieczne do skutecznego nabycia spadku. Bez otwarcia testamentu i stwierdzenia nabycia spadku na podstawie testamentu, nie jest możliwe jego nabycie – a tym samym np. przepisanie nieruchomości, sprzedaż samochodu. Dokument potwierdzający nabycie spadku otwiera również termin na …

Co to jest zachowek?

W niniejszym artykule, przybliżymy Państwu kwestie związane z instytucją zachowku. Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest zachowek. Definicja zachowku Zachowek to instytucja prawa cywilnego, która ma za zadanie chronić interesy majątkowe osób (najbliższych spadkodawcy), które na podstawie ustawy powołane byłyby do dziedziczenia po zmarłym. Inaczej mówiąc, zachowek gwarantuje najbliższej rodzinie (tej, która dziedziczyłaby po zmarłym), że w przypadku, pominięcia ich przez spadkodawcę podczas rozdysponowania przez niego majątkiem, mają oni prawo domagać się od osoby/osób, które jakieś dobra otrzymali, aby ci zapłacili im należne świadczenie. Kiedy przysługuje prawo do zachowku? Zachowek przysługuje …
Jak wygrać sprawę w sądzie przeciwko ZUS

Jak wygrać sprawę w sądzie przeciwko ZUS?

Klienci zwracający się do Kancelarii z prośbą o pomoc w sprawach dotyczących ZUS – często zastanawiają się, jak wygrać sprawę przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie panuje stereotyp, że nie jest możliwa wygrana w sądzie przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. Czy można wygrać sprawę przeciwko ZUS? Przekonanie to jest jednak błędne. Sprawy przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych są rozpoznawane przez Sądy Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, które są zobowiązane do rozstrzygania sprawy w granicach prawa – bez względu na to, czy dotyczą spraw pomiędzy pracownikiem a pracodawcą, czy spraw, w których obywatele domagają się …
Praca w godzinach nadliczbowych

Praca w godzinach nadliczbowych – kiedy jest obowiązkowa?

Klienci zwracający się z prośbą o pomoc w kwestiach związanych z prawem pracy, często pytają, czy mają obowiązek świadczenia stosunku pracy w godzinach nadliczbowych. W dzisiejszym wpisie postaramy się w sposób przejrzysty odpowiedzieć na powyższe pytanie. Kiedy praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna? W myśl art. 151 kodeksu pracy, praca w godzinach nadliczbowych może być wykonywana wyłącznie w przypadku: Prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii lub Wystąpienia szczególnych potrzeb pracodawcy. Obowiązek pracy w godzinach nadliczbowych Zgodnie z obowiązującym stanowiskiem …
Podział majątku przed rozwodem – podział majątku wspólnego w praktyce

Podział majątku przed rozwodem – podział majątku wspólnego w praktyce

Klienci Kancelarii często pytają nas czy jest możliwe dokonanie podziału majątku jeszcze przed uzyskaniem rozwodu? Śpieszymy z odpowiedzią. Czym jest wspólność majątkowa małżeńska? Zasadą jest, że z chwilą zawarcia małżeństwa, pomiędzy małżonkami powstaje wspólność majątkowa małżeńska. Oznacza to, że wszystko co zostało nabyte w trakcie małżeństwa – za środki z niego pochodzące (np. wynagrodzenie za pracę jednego z małżonków) wchodzi do majątku wspólnego. Jak zrezygnować z wspólności majątkowej? Jeżeli małżonkowie nie chcą, aby w ich istniejącym małżeństwie istniała wspólność majątkowa małżeńska muszą w tym celu udać się do notariusza i …
przerwa w karze ze względu na rodzinę skazanego

Przerwa w karze ze względu na rodzinę

W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się zagadnieniu przerwy w karze z uwagi na sytuację rodzinną skazanego. Przerwa w karze ze względu na rodzinę skazanego – przesłanki Jedną z fakultatywnych przesłanek udzielenia skazanemu przerwy w wykonywaniu przez niego kary pozbawienia wolności może być ciężka sytuacja osobista skazanego – np. związana z sytuacją rodzinną. Często bowiem jest tak, że skazany jest jedyną osobą posiadającą stałą pracę zarobkową, która utrzymuje rodzinę. Nie rzadko zdarzają się również sytuacje, kiedy to skazany zajmuje się ciężko chorym członkiem rodziny (matką, żoną itd.) a brak jest innych krewnych, …
Rekompensata za pracę w warunkach szkodliwych

Rekompensata za pracę w warunkach szkodliwych

Rekompensata to forma odszkodowania przyznawanego osobom, które nie uzyskały prawa do wcześniejszej emerytury z warunków szkodliwych. Jest ona dodatkiem do kapitału początkowego, co skutkuje zwiększeniem podstawy obliczenia emerytury. Kryteria uprawniające do rekompensaty za pracę w szczególnych warunkach O uprawnieniach do rekompensaty decydują następujące przesłanki: Złożenie wniosku o emeryturę – ubezpieczony musi wystąpić z wnioskiem o emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, który wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. 15-letni okres pracy w szczególnych warunkach – ubezpieczony musi legitymować się co najmniej 15-letnim okresem pracy w szczególnych …
do góry