Mam testament notarialny – co dalej?

Często klienci, którzy powzięli wiedzę, o sporządzeniu na ich rzecz testamentu (powołania ich do dziedziczenia na podstawie testamentu) nie posiadają wiedzy, jakie czynności powinny wykonać, aby uporządkować sprawy spadkowe.

Pierwsze kroki po uzyskaniu testamentu notarialnego

Pierwszym krokiem jest otwarcie testamentu – testament można otworzyć u notariusza lub przed Sądem spadku. Otwarcie testamentu jest konieczne do skutecznego nabycia spadku. Bez otwarcia testamentu i stwierdzenia nabycia spadku na podstawie testamentu, nie jest możliwe jego nabycie – a tym samym np. przepisanie nieruchomości, sprzedaż samochodu. Dokument potwierdzający nabycie spadku otwiera również termin na złożenie stosownej deklaracji podatkowej do Urzędu Skarbowego.

Jak otworzyć testament?

Jeżeli wszystkie osoby zainteresowane są zgodne co do otwarcia testamentu – można go otworzyć u notariusza, co przyspieszy rozpoznanie sprawy (sprawę u notariusza mogą Państwo załatwić w przeciągu kilku dni). Jeżeli jednak strony są skonfliktowane, konieczne będzie założenie sprawy spadkowej – tj. sprawy o stwierdzenie nabycia spadku na podstawie testamentu.

Termin przedawnienia w sprawach o zachowek

Od daty otwarcia testamentu, biegnie termin przedawnienia dochodzenia od osoby, która nabyła spadek należnego osobom, które np. nie otrzymały spadku – należnego im prawa do zachowku.

Pomoc prawna przy sprawach spadkowych

Kancelaria współpracuje z notariuszem, jak i reprezentuje klientów na całym etapie postępowania spadkowego. Zapraszamy do kontaktu!

Share
do góry