Co to jest zachowek?

W niniejszym artykule, przybliżymy Państwu kwestie związane z instytucją zachowku. Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest zachowek.

Definicja zachowku

Zachowek to instytucja prawa cywilnego, która ma za zadanie chronić interesy majątkowe osób (najbliższych spadkodawcy), które na podstawie ustawy powołane byłyby do dziedziczenia po zmarłym. Inaczej mówiąc, zachowek gwarantuje najbliższej rodzinie (tej, która dziedziczyłaby po zmarłym), że w przypadku, pominięcia ich przez spadkodawcę podczas rozdysponowania przez niego majątkiem, mają oni prawo domagać się od osoby/osób, które jakieś dobra otrzymali, aby ci zapłacili im należne świadczenie.

Kiedy przysługuje prawo do zachowku?

Zachowek przysługuje nie tylko w przypadku pominięcia danej osoby w testamencie, ale także (z pewnymi zastrzeżeniami) w przypadku m.in. dokonania darowizn, wydziedziczenia. Prawo do zachowku przysługuje niezależnie od woli spadkodawcy – tj. spadkodawca poza kilkoma wyjątkami (takimi jak np. wydziedziczenie w testamencie) nie może zdecydować, komu przysługuje prawo do zachowku, a komu nie.

Jak oblicza się wysokość zachowku?

Wysokość zachowku uzależniona jest od wartości spadku oraz udziału, jaki przypadłaby danej osobie, która zostałaby powołana do dziedziczenia. Zachowek stanowi połowę ww. wartości lub dwie trzecie tej wartości – w przypadku spełnienia przesłanek ustawowych.

Pomoc prawna w sprawach o zachowek

Nasza Kancelaria z sukcesem reprezentuje klientów w sprawach o zachowek. Jeżeli mają Państwo wątpliwości, czy przysługuje wam roszczenie o zapłatę lub uzupełnienie zachowku, jak również, czy osoba, która od was żąda zapłaty takiego świadczenia, jest do niego uprawniona – zapraszamy do kontaktu!

Share
do góry